Prevenția și conștientizarea joacă un rol extrem de important în dezvoltarea simțului de răspundere al tinerei generații

Primăria municipiului Giurgiu își dorește transparentizarea și mediatizarea tuturor activităților desfășurate în cadrul campaniei Antidrog, întrucât acestea să beneficieze și de sprijinul părinților, care au un rol definitoriu în formarea copilului ca adult responsabil.
Plecând de la aceste idei, astăzi la Colegiul Național “Ion Maiorescu” și Colegiul Tehnic “Viceamiral Ioan Bălănescu, primarul Adrian Anghelescu și viceprimarul Marian Damian, prezenți alături de consilieri, le-au vorbit elevilor despre importanța legăturii dintre familie, profesori și elevi, dar și despre teama de eșec care de cele mai multe ori conduce spre tentația de a încerca substanțe interzise și ulterior de a deveni consumatori.
De asemenea, pe lângă temele deja cunoscute în ceea ce privește fumatul, consumul de droguri, a violenței juvenile, a vulnerabilității și anturajului, a fost pus accentul și pe responsabilitatea pe care tinerii o au în dezvoltarea învățământului giurgiuvean și implicit a comunității.

Ultima modificare: 28.11.2023 – 08:45 de către Administrator

Anteriorul Intervențiile echipelor din cadrul societății Giurgiu Servicii Locale au continuat și astăzi